Před návštěvou

Na každé vyšetření je třeba se objednat.

K objednávání využívejte přednostně on-line rezervační systém. Pokud máte akutní problém a v systému již není místo na daný den, zavolejte prosím do ordinace hned ráno. Každé dítě, které potřebuje ošetřit, termín dostane. Nechoďte prosím bez předchozího objednání.

Objednávání nám usnadní organizaci práce a Vám zkrátí pobyt v čekárně. I přes naši veškerou snahu není vždy možné dodržet objednané časy přesně. Nelze dopředu odhadnout, kolik času bude konkrétní pacient potřebovat. Stejně tak může být někdo před Vámi hotov dříve, choďte tedy prosím včas.

U nejmenších dětí není nutná žádná zvláštní příprava k vyšetření. Pokud se k nám chystáte s kojencem s horečkou, je užitečné přinést moč (nejlepší způsob odběru je rozbalit miminko a čekat s nachystanou vyvařenou sklenicí nebo sterilní zkumavkou). Při horečce (vždy nad 38,5 °C) podejte před návštěvou antipyretikum (přednostně paracetamol). Nepotřebujeme vidět, že má dítě horečku. Věříme Vám. Aktuálně vysoká teplota může ztížit vyšetření, zbytečně způsobuje dítěti nepohodlí a vystavuje je riziku tzv. febrilních křečí.

Batolata a předškolní děti mívají často nějakou oblíbenou hračku, která jim přináší jistý pocit bezpečí. Je velice užitečné, pokud si dítě hračku přinese do ordinace. Pomůže nám navázat kontakt a velice usnadní průběh vyšetření.

Děti jsou velice citlivé na slova jako "bolest" a "bát se". Dobře míněné konejšení jako "Neboj se, nebude to bolet." mohou mít úplně opačný efekt. Dítě, které do té doby necítilo nebezpečí, najednou znejistí. Je lepší se těmto formulacím vyvarovat a raději použít věty jako "Paní doktorka pohladí bříško, poslechne si srdíčko... aby zjistila proč jsi nemocný... Sestřička ti ukáže obrázky..." apod.

Zároveň je ale důležité dětem nelhat. Pokud víte, že jdete například na očkování, neříkejte, že to nebolí, že nebude píchnutí apod. Vy znáte své dítě nejlépe a proto nejlépe rozhodnete o tom, zda bude lepší dítěti sdělit informaci o očkování dopředu doma nebo až v ordinaci, ale nikdy neslibujte, co nemůžeme splnit. Dítě, které je jednou takto zrazeno pak obtížně znovu získává důvěru ve zdravotníky. 

Praktická dětská lékařka Hrotovice. MUDr. Eva Stará 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!